PODZIEL SIĘ

Planując wyjazd na wakacje bądź urlop bardzo dużo ludzi wybiera to co znane, czyli miejsca w których już kiedyś byli albo był już ktoś z ich znajomych. Miejsca do których najwięcej osób wybiera się spędzić wolny czas zmienia się co jakiś czas. Zmienia się to razem z modą na rzeczy, które ludzie wybierają. Był czas Turcji czy Egiptu, gdzie masy Polaków wybierało się z rodziną bądź znajomymi. Jednak jest również część ludzi, którzy uwielbiają wybierać się z miejsca mniej uczęszczane, a jednak bardzo piękne i warte odwiedzenia.

Jednym z takich miejsc jest Izrael, który jest przepięknym i niezwykły krajem. Powstał tuż po II Wojnie Światowej, dlatego też nie ma bardzo długiej historii, ale pomimo tego naprawdę warto się nim zainteresować podczas planowania następnego wyjazdu urlopowego. Jednak żeby podróż do Izraela była wspaniałą bajką, a nie drogę przez mękę, musimy dokładnie przemyśleć zaplanowanie czasu naszego wyjazdu. Polacy najczęściej wybierają wyjazdy urlopowe w czasie letnim, jednak nie jest to dobry pomysł w przypadku Izraela, ponieważ w tym kraju w czasie zimy temperatura nie spada poniżej +18 stopni Celsjusza, a co dopiero latem.

Dlatego idealnym czasem na wyjazd do Izraela to kwiecień, maj, wrzesień oraz październik, ponieważ wtedy właśnie występuje optymalne połączenie temperatury powietrza oraz ilości opadów. Wszystko chodzi o to, że Izrael leży w klimacie subtropikalnym, dlatego też posiada porę suchą oraz porę deszczową. A jest naprawdę bardzo mało turystów, którzy lubią spędzać czas urlopowy wyłącznie w kurorcie z powodu codziennych bardzo obfitych opadów deszczu.

Najbardziej mokre miesiące w roku to grudzień, styczeń oraz luty, gdzie opady są niesamowicie obfite, natomiast w czasie lata spotka nas pora sucha, w której jednocześnie temperatura powietrza dochodzi do ponad 50 stopni Celsjusza, dlatego lipiec i sierpień to również nie jest idealna pora, aby wybrać się w podróż do tego kraju. Dojechać do tego kraju jest bardzo różny. Oczywiście jak zwykle najszybciej będzie się dostać bezpośrednim lotem, który jednak nie należy do najtańszych sposobów podróżowania, a ceny uzależnione są od sezonu.

Najdrożej możemy się spodziewać w okresie od lipca do września, pamiętajmy jednak by najwcześniej go zarezerwować, wtedy będziemy mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Możemy również dostać się drogą lądową, jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie granicę są otwarte. Owszem  przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem są otwarte, ale z Syrią i Libanem już nie. Dlatego, że by zwiedzić Syrię i Liban, musimy najpierw zwiedzić Izrael, bo w innym przypadku będzie zabronione. Ceny jakich możemy się spodziewać przebywając w tym kraju są trochę wyższe niż możemy spotkać w naszym kraju.

W kupowaniu różnych przedmiotów poza tradycyjnymi sklepowymi półkami, na których ceny są z góry ustalone, warto się zawsze targować i zjeżdżać z ceny. Będziemy korzystali z ich lokalnej waluty jakim są szekle izraelskie, a kurs wymiany wynosi ok. 0,80 za każdą polską złotówkę. Należy również pamiętać, że bardzo często płacąc kartą kredytową uzyskamy lepszy kurs wymiany niż w lokalnych kantorach, którzy lubią zarabiać na nieświadomych turystach. Językiem oficjalnym jest język hebrajski oraz arabski, jednak bardzo duża część społeczeństwa rozmawia w języku w angielskich, więc nie będzie żadnego problemu z komunikacją.