PODZIEL SIĘ
Poranek w Kutaisi
Poranek w Kutaisi

Gruzja to kraj wyjątkowy, trochę niedoceniany szczególnie pod kątem turystycznym. Ciężkie położenie oraz rozliczne problemy przede wszystkim z napierającymi na Gruzinów Rosjanami sprawiają, że kraj nie może rozwinąć skrzydeł i wykorzystać swojego ogromnego potencjału. W tej chwili jest jednak miejscem naprawdę godnym uwagi, do którego warto się wybrać, jeśli szuka się miejsca na wyjątkowe wakacje.

Tbilisi - stolica Gruzji
Tbilisi – stolica Gruzji. Źródło: flickr.com

Co zobaczymy w Gruzji?

Przez wiele lat kluczem do Gruzji była stolica Tibilisi oraz Batumi, gdzie baza turystyczna była doskonale rozwinięta i każdego roku pojawiało się wielu turystów. Jednocześnie jednak na terenie Gruzji mamy inne miasta, które są godne uwagi, kryją w sobie wiele bogatej historii. Na trasie z Tibilisi do Batumi znajduje się jedno z takich miast – Kutaisi. Przez wewnętrzne problemy Gruzji przez wiele lat miasto to nie mogło odbić się od przysłowiowego dna i miało problem z szybkim rozwojem. Sytuacja ta zaczęła się jednak powoli zmieniać i Kutaisi buduje swoją siłę turystyczną.

Kutaisi w Gruzji
Kutaisi w Gruzji. Źródło: flickr.com

Stolica królestwa Imeretii

Pierwsze wzmianki o Kutaisi mówią o tym, że życie toczyło się tam jeszcze kilka wieków przed Chrystusem. Są to tereny, które przez wiele lat stanowiły miejsce wyjątkowe, gdzie pojawiali się władcy między innymi Imperium Abchaskiego czy Królestwa Imeretii. W obu tych przypadkach miasto to stanowiło stolicę, dlatego było tak dobrze rozwinięte. Przez wiele lat historii na terenie Kutaisi była główna siedziba gruzińskich władców, a to sprawiało, że miasto miało silną pozycję i mogło się stale rozwijać. Władcy gruzińscy dążyli do rozwoju regionu, a tym samym budowali również możliwości samego miasta.

Poranek w Kutaisi
Poranek w Kutaisi

Problemy miasta zaczęły się w XX wieku, gdy po II wojnie światowej pojawili się tam Rosjanie i przejęli kontrole. To niestety sprawiło, że miasto podupadło. Jeszcze wcześniej straciło swój status stolicy Gruzji, a to sprawiło, że jego znaczenie malało systematycznie.

Kutaisi
Kutaisi. Źródło: flickr.com

Na nowo Kutaisi zaczęło odbudowywać się w ostatnich latach. Popularność w naszym kraju pojawiła się w momencie, gdy Wizzair uruchomił tanie połączenia do tego miasta. To zachęciło ludzi do tego, by się tam wybrać i poznać inne miasto poza Tibilisi oraz Batumi. Samo miasto dopiero powoli podnosi się z kolan, dlatego baza turystyczna nie jest tam jakoś szczególnie rozwinięta. Mimo tego naprawdę warto się tam wybrać i poznać to miasto, a przy okazji odwiedzić również stolicę i miasto Batumi. Musimy pamiętać jednak o wewnętrznych problemach Gruzji, która nie może skupić się na rozwoju potencjału turystycznego. Wybierając się do Kutaisi zobaczymy wiele zabytków, które niestety pozostają w stanie zniszczenia i nie prezentują się tak dobrze jakby mogły się zaprezentować w momencie ich pięknego odrestaurowania.

Amatorzy wyjątkowych podróży w nieznane powinni być jednak zadowoleni, jeśli wybiorą się do Gruzji i Kutaisi, mimo dość słabej na tą chwilę bazy turystycznej. A Wy co sądzicie? Znacie Gruzje z jej pięknej strony? Zachęcamy do dyskusji wszystkich, którzy już w Gruzji byli bądź też chcieliby tam się pojawić.