PODZIEL SIĘ
Burj Dubai
Burj Dubai. Źródło: flickr.com

ZEA to jeden z tych krajów, które mocno zyskały na złożach ropy, które znajdują się na ich terenach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kraj ten nie miał żadnej pozycji na świecie i właściwie nie odgrywał żadnej roli. Wielu jego mieszkańców musiało radzić sobie z biedą, żyli przede wszystkim z tego co dało im morze. I może być w tym sprzeczność, ale to właśnie podmorskie źródła dały im wyjątkowe bogactwo w postaci czarnego złota, które obecnie sprawiło, że ZEA to jeden z najbogatszych krajów na świecie, którego siła jest w tej chwili szczególna.

Wyspy Palmowe
Wyspy Palmowe. Źródło: flickr.com

Przełamywanie kolejnych barier – bogactwo na terenie Dubaju

Przykładem zmian jakie nastąpiły na terenie ZEA będą wszystkie miasta tego kraju. Szczególnie jednak chodzi o Dubaj, który zmienił się niesamowicie i stał się największym ośrodkiem miejskim na terenie tego kraju. Ostatecznie to również tam zaczęto przełamywać kolejne bariery. To tam powstała sztuczna wyspa, na której lokalizowane są luksusowe hotele. To również w Dubaju zaczęto marzyć o największym budynku na świecie. Plany i marzenia udało się zrealizować. Tak powstał Burj Dubai – największy budynek na świecie.

Burj Dubai - najwyższy budynek na świecie
Burj Dubai – najwyższy budynek na świecie. Źródło: flickr.com

Prawie 830 metrów wysokości

Pomysł na największy budynek na świecie zrodził się w Dubaju na początku XXI wieku, gdy finansowa siła ZEA była już ogromna. Prace budowalne rozpoczęły się w 2004 roku i zostały zakończone pod koniec  2009 roku, kiedy to budynek został oddany do użytku. Tak powstała największa budowla lądowa na świecie, która zdecydowanie wyprzedziła wszystkie wcześniej powstające konstrukcje.

Budowa tego wyjątkowego wieżowca również nie obyła się bez problemów, mimo że stały za nim tak ogromne środki finansowe. Przede wszystkim firma, która miała przygotowywać elewacje zbankrutowała, a to w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do tego, że przygotowanie elewacji opóźniło się, a tym samym również oddanie budynku było opóźnione. Poza tym w trakcie budowy pracownicy skarżyli się na bardzo niskie płace i warunki pracy, które były niebezpieczne. Inwestorzy odbierali nawet paszporty budującym, którzy otrzymywali je dopiero po zakończeniu prac. Ostatecznie w związku z tą budową wybuchało wiele konfliktów i zamieszek.

Burj Dubai
Burj Dubai. Źródło: flickr.com

Mimo problemów ostateczny sukces

Mimo wielu kłopotów, które pojawiły się w trakcie budowy ostatecznie Bruj Dubai powstał i jest obecnie największym budynkiem na świecie. Wybierając się do ZEA nie sposób ominąć ten budynek. Powinien on znaleźć się na trasie każdej wycieczki po tym kraju. Poza tym położony jest w pięknym otoczeniu. W środku znajduje się ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Dach całego budynku umiejscowiony jest na wysokości 620 metrów co znacząco przebija wcześniej powstające budowle użytkowe. Miano największego budynku na świecie nadal pozostaje w rękach tego wieżowca, jednak wiemy, że na terenie Azerbejdżanu są plany przygotowania budynku użytkowego, którego wysokość sięgnie ponad kilometra. Na razie jednak są to tylko plany, do których realizacji trzeba poczekać.

Burj Dubai
Burj Dubai. Źródło: flickr.com

A Wy co sądzicie na temat takich ogromnych budowli? Widzieliście Burj Dubai na żywo? Robi wrażenie czy jest tylko przereklamowany?