PODZIEL SIĘ
Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego. Źródło: flickr.com

Jerozolima to święte miasto, aż dla wyznawców trzech religii. To sprawia, że jest to rzeczywiście miasto wyjątkowe, którego pozycja na świecie jest niezwykle silna. To, że spotykają się tam aż trzy religie sprawia, że staje się również punktem zapalnym już od setek lat.

Jak więc wygląda współczesna Jerozolima, miejsce gdzie pojawił się lud Mojżesza a swojego życia dokonał Jezus Chrystus?

Jerozolima - widok z Góry Oliwnej
Jerozolima – widok z Góry Oliwnej. Źródło: flickr.com

Największe miasto i stolica Izraela

Współczesna Jerozolima to przede wszystkim centrum Izraela, największe miasto i stolica tego kraju. Jego powstanie w 1948 roku sprawiło, że teoretycznie Żydzi na nowo podjęli władzę nad swoim świętym miastem, gdzie przed tysiącami lat kazał im osiąść się sam Bóg. Jednak to nie współczesna Jerozolima jest kluczem do istoty tego miasta, lecz to co wydarzyło się tam wcześniej. Historia tego miasta sprawia, że miliony ludzi z całego świata decyduje się tam przyjechać.

Jerozolima - widok z Hospicjum Świętej Rodziny
Jerozolima – widok z Hospicjum Świętej Rodziny. Źródło: flickr.com

Historia Żydów i Chrześcijan

Jerozolima to przede wszystkim historia Żydów i Chrześcijan. To na terenie tego miasta powstawała świątynia Żydowska budowana przez Króla Salomona. Tam pojawiła się Arka Przymierza i najświętsze miejsce dla całej Żydowskiej religii. Współcześnie pozostała po tej świątyni już tylko jednak ściana co dla Żydów jest nadal ogromną stratą. Na miejscu ich najświętszego miasta funkcjonuje Meczet co sprawia, że policzek dla nich jest ogromny. Styk tych dwóch wrogich światów sprawia, że na terenie Jerozolimy co rusz dochodzi do konfliktów, których rozwiązanie jest szczególnie trudne.

Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego. Źródło: flickr.com

Do tego dochodzi jeszcze sprawa Chrześcijan, którzy nie przebywają tam w dużej liczbie, jednak również dla nich jest to miejsce święte. To sprawia, że ostatecznie łączą się tam aż trzy religie i ich problemy są tam ciągle aktualne. Dla chrześcijan jest to miejsce, w którym doszło do Zbawienia całej ludzkości. Dlatego w ogromnej liczbie pojawiają się tam każdego roku świętując najważniejsze dla nich zdarzenia w historii świata. Jest to również miasto, w którym rozpoczęła się droga pierwszych chrześcijan i rozprzestrzenianie na cały świat.

Współczesna Jerozolima – dużo większa niż ta przed laty

Współczesna Jerozolima znacząco różni się o tej jaką znamy z historii opisywanej między innymi w Ewangeliach. Dzisiaj jest to bowiem miasto, które jest dużo bardziej rozbudowane, a to sprawia, że nie przypomina historycznej Jerozolimy. Te miejsca, które Chrystus odwiedzał będąc poza Jerozolimą obecnie znajdują się już w granicach administracyjnych miasta. Dlatego udając się do Jerozolimy warto skorzystać z możliwości jakie daje nam biuro podróży i przewodnicy. Pomoc takiej osoby będzie bowiem szczególnie istotna by rozumieć wyjątkową historię tego miasta i jego kluczowe miejsca. Jedno jest jednak pewne, dla wyznawców tych trzech religii jest to miejsce święte, które zawsze warto odwiedzać.

A Wy jak postrzegacie współczesną Jerozolimę? Jakie jest to miejsce dla Was? Co widzicie w tym mieście, a co Wam się nie podoba? Czy naprawdę warto tam wyjechać, by zobaczyć miejsca, po których chodził Chrystus?