PODZIEL SIĘ
Zespół świątyń Prambanan
Zespół świątyń Prambanan. Źródło: flickr.com

Dla wielu naszych rodaków wyjazdy do dalekiej Azji są szansą na poznanie zupełnie innego świata, który niesie za sobą wyjątkową kulturę. Takim krajem jest również Indonezja, gdzie coraz liczniej organizowane są obecnie różnego rodzaju wyjazdy turystyczne.

Jeśli zdecydujemy się tam wybrać musimy spodziewać się zupełnie innej kultury i powinniśmy być na to przygotowani. Świat i życie jest tam zupełnie inne, jednak warte poznania, dlatego można tam pojechać i cieszyć się wyjątkowym urlopem w innym świecie.

Yogyakarta
Yogyakarta

Yogyakarta – kulturalna stolica Jawy

Pośród miejsc, które warto zobaczyć w Indonezji znajdziemy wiele miast, które mają historyczny charakter i budowały swoją pozycje przez setki lat. Do takich miejsc zaliczyć można Yogyakartę – jest to wyjątkowe miasto, które znajduje się na wyspie Jawa. Również to rozrzucenie całego kraju po wyspach jest tam charakterystyczne i sprawia, że odrębne od siebie wyspy tworzą swego rodzaju inne kraje, a jednocześnie są ze sobą w wielu względach zbieżne. Wracając jednak do kulturalnej stolicy Jawy warto powiedzieć, że to miasto powinno znaleźć się na trasie każdego wyjazdu do Indonezji.

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wyjątkową kulturalną historię tego miasta, która jest przeważającym elementem. Właśnie tam mieszkają artyści na Jawie. Stale przebywa tam bardzo wielu studentów, którzy rozwijają swoje pasje. To sprawia, że miasto zawsze tętni życiem i znajdziemy tam wiele godnych uwagi, wartych zwiedzenia miejsc. Jeśli chodzi o samą sztukę jest ona tam doskonale rozwijana i wprowadza się wiele rozwiązań, które mają sprawić, że miasto stanie się wyjątkowe.

Co znajdziemy w Yogyakarcie?

Wybierając się do Yogyakarty możemy przede wszystkim oczekiwać miasta wyjątkowego i różniącego się znacząco od innych. Musimy pamiętać, że miasto to ma żyć kulturą i to jest najważniejszą kwestią dla mieszkańców tego miasta, a szczególnie pracujących tam artystów. Na ulicach znajdziemy mnóstwo propozycji od sprzedających srebro, maski, wyroby teatralne czy batiki. Przede wszystkim wszystko opiera się tam na sztuce jawijskiej, która rozwijana jest doskonale przez artystów, którzy tam pracują. Decydując się na wyjazd na Yogyakartę rzeczywiście można oczekiwać, że miasto spełni oczekiwania miłośników sztuki.

Dla miłośników turystyki jednak również znajdzie się tam coś interesującego. Najważniejszym zabytkiem jest bez wątpienia pałac sułtański Keraton, który ma dość duży teren i jako całość składa się z kilku godnych uwagi elementów. Dużo istotniejszy będzie jednak fakt, że w bliskiej odległości od miasta, niecałe 20 kilometrów, znajduje się najważniejszy zabytek całej Indonezji a więc zespół świątyń Prambanan, którego historia liczy sobie już ponad 1000 lat. Zespół świątyń, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO był poświęcony Śiwie, Wisznu i Brahmie.

Zespół świątyń Prambanan
Zespół świątyń Prambanan. Źródło: flickr.com

Zachęcamy do dyskusji na temat Indonezji i dalekiej Azji. Czy rzeczywiście warto się tam wybrać, czy taka wyprawa to wyrzucenie pieniędzy w błoto, gdyż koszty nie są godne tego co tam można zobaczyć?