PODZIEL SIĘ
Armia terakotowa
Armia terakotowa. Źródło: flickr.com

Wyjeżdżając do Chin trzeba liczyć się z tym, że czeka nas zetknięcie z zupełnie inną kulturą, która charakteryzuje się zupełnie innym światem, dlatego jej zrozumienie może być trudne. Jednocześnie wybieramy się do miejsca, w którym znajduje się wiele pięknych zabytków, dlatego warto wcześniej wyselekcjonować te punkty, które chcielibyśmy odwiedzić wybierając się do Chin.

Armia Terakotowa – zachwycające figury żołnierzy sprzed tysięcy lat

Terakotowa armia
Terakotowa armia. Źródło: flickr.com

Wybierając się do Chin na trasie swojej podróży warto postawić również zachwycającą terakotową armię żołnierzy. W tej chwili składa się na nią aż 8 tysięcy figur naturalnej wielkości, które zostały wykonane i wypalone z naturalnej gliny. Dzięki temu prezentują się wyjątkowo i zachwycają od wielu lat. Armia terakotowa została przypadkowo odkryta przez kilku chłopów, którzy kopali studnię w 1974 roku. Stopniowo zaczęto odkrywać kolejne połacie ziemi, pod którymi znaleziono w sumie prawie 8 tysięcy naturalnej wielkości figur. Po kilku latach ta osobliwa kolekcja była prezentowana odwiedzającym.

Armia terakotowa
Armia terakotowa. Źródło: flickr.com

Na tym terenie powstało ogromne muzeum, składające się z kilku krypt, w których można oglądać wszystkie te piękne figury. Charakteryzują się one różnymi barwami co nadaje im dodatkowej wyjątkowości i sprawia, że prezentują się jeszcze lepiej w oczach oglądających. Najbardziej zachwycający jest jednak fakt, że wszystkie te figury mają swoje indywidualne cechy. Każda z nich posiada inne rysy twarzy, przedstawiana jest w różnych pozycjach. Ostatecznie to właśnie świadczy o ich wyjątkowości. W przypadku terakotowej armii nie można mówić o jakimkolwiek przypadku czy masowości. Wszystkie figury są starannie przemyślane i wykonane z wielką starannością przez osoby, które się nimi zajęły.

Czy to 8 cud świata?

Terakotowi żołnierze
Terakotowi żołnierze. Źródło: flickr.com

Od jakiegoś czasu można słyszeć, że Armia Terakotowa jest ósmym cudem świata. Takie określenie z jednej strony może wydawać się nieco przesadzone. Z drugiej jednak jej wyjątkowość sprawia, że naprawdę zasługuje na ogromne uznanie. Wykonanie tak ogromnej ilości figur i to w czasach przed Chrystusem wymagało rzeczywiście ogromnego zaangażowania i nakładu pracy ze strony osób, które je wykonywały. To zaś sprawia, że nie można tutaj mówić o żadnym przypadku a sama armia jest czymś naprawdę wyjątkowym. Wszystkie figury przygotowane są w taki sam sposób i składają się z litych nóg, na których pojawia się pusty w środku korpus i głowa. To gwarantuje, że figury utrzymują pion i są odpowiednio stabilne.

Armia przygotowana została obok nagrobku pierwszego cesarza Chin w III wieku przed Chrystusem. Położona jest w centralnej części Chin. Wierzenia mówią o tym, że miała chronić cesarza i pozwolić mu utrzymać władzę również w życiu pozagrobowym. Z czasem dach znajdujący się nad Armią runął a to sprawiło, że przez lata została ona ukryta pod ziemią.

Jeśli byliście w Chinach i widzieliście to piękne zjawisko dajcie swój komentarz? Czy Waszym zdaniem Terakotowa Armia rzeczywiście zasługuje na to, by określać ją nawet mianem ósmego cudu świata?